Payetli parçaların sık kullanılması bir kaç sezondur gündemde... 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda ise payet trendinin öne çıkan eğilimlerden olduğunu söylemek gerekiyor. Eskiden sadece parti ve düğünlerde giyilen payetli parçalar şimdilerde günlük kıyafetlerde tercih ediliyor. Hatta en fazla sokak stilinde görülüyor. Hemen her parçanın payetli bir versiyonunu görebilmek mümkün: Payetli ceketler, elbiseler, etek ve pantolonlar, ayakkabılar...

Grunge akımının bizlere yeniden armağan ettiği bir parça varsa, o da Dr. Martens botlardır. Neden yeniden diyorum çünkü, Dr. Martens botlar zaman zaman trend olup gündeme geliyorlar; tıpkı 2006'da parlayan yıldızının, 2013 - 2014 Sonbahar/Kış sezonunda yeniden parlaması gibi... Müziğin esin kaynağı olduğu Grunge ve Punk gibi moda akımlarının olmazsa olmazı olan Doc Martens botların geçmişi ise 1940'lı yıllara kadar uzanıyor.

1950'lerin zarif kazakları yeniden moda!

Moda trendleri, erkeksi giyimi bir adım daha öne çıkarırken, bu kış erkeksi giyim parçalarının kadınlar için yeniden yorumlandığını görüyoruz. Bunlardan belki de en önemlisi "Pinstripes" denilen çizgili desen... Pinstripes, çoğunlukla erkek takım elbiselerinde görülen, siyah ya da lacivert gibi koyu renkler üzerinde kullanılan incecik çizgilerden oluşuyor. Ancak, tasarımcılar 2013-2014 Sonbahar-Kış sezonunda bu trendi kadınlar için yeniden yorumladılar.

Bir kaç sezondur trend olmaya devam eden Ear Cuff, 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda da önemli aksesuar trendleri arasında yer alıyor. "Kulak Manşeti" olarak Türkçeye çevrilebilecek bu güzide aksesuar, 1990'lı yılların sık kullanılan, önemli aksesuarlarından biriydi. 90'ların muhteşem bir dönüş yaptığı bu sezonda, Ear Cuff'ların da popüler olmasına şaşırmamak gerekiyor.

Kışın kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde, çoğumuz için vazgeçilmez kış aksesuarları arasında yer alan eldivenler yeniden gündeme geliyor. Her kış mutlaka kullandığımız bu güzel aksesuar, 2013-2014 Sonbahar/Kış trendleri arasında öne çıkıyor. Sezonun değişen trendlerine uyum sağlayan eldivenler, bu kış sadece bizi ısıtmak için değil stilimize stil katmak adına da varlar.

Kışın ayakkabı seçimimiz diğer mevsimlere çok daha önemli... Soğuk hava, kar ve yağmur derken hem soğuktan korunmak hem de şık kalmak adına özenli seçimlerin yapılması gündeme geliyor. Bu noktada size çok şık bir önerim var! 2013-2014 Sonbahar/Kış trendlerinden Chelsea botlar, tarz sahibi bir görüntü vaadederken, kış şartlarına da uyum gösteriyor. Üstelik bir çok giyim parçasıyla uyum göstermesi de cabası!

Trend olsun olmasın, atkı ve şallar kışın en çok tercih ettiğimiz aksesuarlardan biri. Yine de 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda atkı ve şalların biraz daha öne çıktığını ve tasarımcıların defilelerinde daha fazla yer verdiğini gördük. Kıyafetin havasını değiştiren, şık bir görüntü veren atkı ve şalların bu kış ne şekilde yorumlandığına bir göz atalım...

Shift elbise 1960'lı yıllarda popüler olmuş oldukça kullanışlı bir elbise modeli... Genellikle kolsuz olan ama kollu modelleri de bulunan Shift elbiseler, vücudu sarmayan ancak çok da geniş olmayan kalıplarıyla hemen herkese yakışan bir modeldir. Retro akımların etkisiyle yine yeniden gündeme gelen bu kullanışlı elbiselerden bir kaç tane edinmek ne giyeceğimizi düşündüğümüz günler için hayat kurtarıcı olabilir.

Kış geldi, hem şık hem de feminen kombinasyonlar yapmak zorlaştı diye düşünebilirsiniz. Ancak moda tasarımcıları sizlerle aynı fikirde değil. 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunun en dikkat çekici trendleri arasında rahat kazakların feminen eteklerle bir arada kullanılması yer alıyor. Yani, soğuk havada hem üşümeyeceğiz hem de feminen ve şık olmaya devam edeceğiz...

2013-2014 Sonbahar-Kış sezonu birbirinden güzel moda trendleriyle dolu... Bu kadar trend arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız, bu sezon gardırobunuza ekleyebileceğiniz bir kaç parçayı öğrenmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Sezon trendlerinden sizler için derlediğimiz 5 parça karşınızda!

Maxi etek ve elbiseleri yazın severek giyenler, bu tarzı kışa rahatlıkla taşıyabilirler. Çünkü 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda maxi elbise ve etekler yine trend... Bir çok parçayla rahatlıkla giyilebilen maxi'leri giyebilmeniz için manken kadar uzun olmak zorunda da değilsiniz. Maxi etek ve elbiselerde önce kendiniz için doğru modelleri bulmalı daha sonra doğru parçalarla birlikte giymelisiniz. Nasıl mı?

Topuklu ayakkabıların kişiye verdiği zarafet, kıyafetine kattığı şıklık asla inkar edilemez. Ancak, günlük koşuşturmaca içerisinde topuklu ayakkabıların çok pratik bir seçim olduğu da söylenemez. Neyse ki spor ayakkabılar, rahatlıklarının yanı sıra çok da şıklar. Üstelik, spor ayakkabıların 2013-2014 sonbahar/kış sezonunda yükselişine devam eden bir trend olduklarını belirtmek gerekiyor.

Çiçek desenlerinin çoğunlukla bahar ve yaz aylarında giyilebileceği düşünülür. Ancak 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda tasarımcılar, bahar ve yazla özdeşleşmiş çiçekleri kışı düşünerek yeniden yorumladılar. Çiçek desenleri  siyah, lacivert, bordo ve daha sayamayacağım bir çok nötr renkle birlikte kullanılıyor. Genellikle koyu zeminde göze çarpan çiçek desenli parçalar, bu desenleri sevenler için, bu kış harika bir seçim olacak.

"Bere dediğin beredir, trendi mi olur?" dediğinizi duyar gibiyim. Ancak moda trendleri bereyi çok farklı bir yere taşıdı, taşıyor. Uzun zamandır yaz-kış demeden podyumlarda görülen bereler, sadece soğuktan koruyan bir aksesuar olmaktan çıkıyor ve stile stil katacak önemli bir parça haline geliyor. 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda da durum farklı değil; bereler yine başımızın tacı!

2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda her şey bu akımdan yana: Oversized mantolar, büyük ceketler, takım elbiseler, Boyfriend Jean'ler, Loafer 'lar ve Oxford ayakkabılar... Erkeksiliğin ağır bastığı ancak kadınlığın da ortadan yok olmadığı; iki arada bir derede Tomboy akımı... Kadınların erkeksi kıyafetlerle de çok çekici ve karizmatik olabileceğini gördüğümüz Tomboy akımı bu kışın en rağbet gören moda eğilimlerinden biri olacak.

50'li, 70'li ve 90'lı yılların yükselen trendlerinden kadife 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonuna da damgasını vuruyor. Lüks ve ihtişamın simgesi kadife, yılın gotik, Rönesans ve Grunge temalarında sık sık vurgulanıyor. Bu sezon kadife elbiselerin, kadife ceket ve pantolonların yükselişine tanık oluyoruz. Tabi ki, sadece giyim parçaları değil; ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarda da kadifenin hakimiyeti dikkat çekiyor.

Double Denim ya da diğer adıyla Denim on Denim trendi baştan ayağa Jean giymek anlamına geliyor. Eski moda kurallarına göre baştan ayağa kot giymek, moda hatalarından biriydi. Bunda 80'lerin korkunç Double Jean kombinlerinin payı olsa gerek... Ancak Double Denim artık takip edilesi bir moda trendi. Bir kaç sezondur gözde olan bu trendin 2013-2014 sonbahar/kış sezonunda da hız kesmeden devam ettiğini söylemek mümkün...

Her sezon dantelin moda oluşundan bahsediyorum. 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda da bu durum değişmedi. Dantelden "trend" olarak bahsetmekten ziyade, danteli bir "klasik" olarak nitelendirmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Hatta meraklısına şimdiden haber vereyim; önümüzdeki yaz da dantel hep bizimle olacak. Şikayetçi miyiz? Hayır!

Moda trendleri öyle bir değişti ki, iç çamaşırları önce kıyafetlerden gözükmeye başlandı, daha sonra da iç çamaşırına benzeyen parçalar üretildi. Artık sadece gece davetlerinde değil günlük giyimde de iç çamaşırından esinlenilmiş parçalar görüyoruz. Transparan, dantel ve derinin başrolü oynadığı bu akımda kadınlar daha özgür ve çekici... 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda iç çamaşırı esintisi taşıyan en önemli parça ise Slip elbise...

Zarafetin simgesi kalem etek, 2013-2014 sonbahar/kış sezonunda yine gözde parçalardan... 1940 yılında Christian Dior tarafından moda dünyasına ve tabi ki biz kadınlara hediye edilen bu zamansız parça, uygun şekilde giyildiğinde harikalar yaratabilir. Marilyn Monroe, Ava Gardner ve Grace Kelly gibi stil ikonlarının favori parçalarından biri olmuş kalem etekler, bu sezon bir çok renk ve desen seçeneği ile vitrinlerde yerini alıyor.

Takı trendlerinde bir numaraya oynayan parçalardan biri varsa o da Statement küpeler... Oldukça büyük, gösterişli, parlak ve renkli taşlardan oluşan bu küpelerin sezonun "must have" listelerine girmiş olduğunu söylemeliyim. Ne kadar büyük ve ne kadar parlak taşlıysa o kadar iyi! Kristaller, inciler hatta plastikten yapılmış Statement küpelerin, bu kış stilimizde fark yaratacağı önemli detaylardan biri olduğu aşikar...

Bir kaç sezondur Kızılderililerden, Afrika desenlerinden ilham alan parçalar dikkati çekiyordu. Genellikle yaz mevsimi ile bağdaştırılan etnik parçalar, 2013-2014 sonbahar/kış sezonunda da moda olmaya devam ediyor. Etnik desenler, işlemeler ve boncuk süslemelerinin öne çıktığı tribal moda akımında, parçaların el işi ve Vintage havası taşıması dikkat çekiyor.

Eşofman altları (Sweatpants) evde, alışverişte ve sporda rahat etmek için sık sık tercih ettiğimiz bir parça... Ancak moda trendleri bir kaç sezondur eşofman altlarını öne çıkardı ve 2013-2014 sonbahar/kış sezonunda derinin de yükselmesiyle birlikte deri eşofman altları üretildi. Bel ve bilek kısmındaki lastikleriyle dikkat çeken bu pantolonlar gerçekten de bir eşofman kadar bol ve rahatlar...

Trompet etek, bele ve kalçaya oturan ancak aşağıya inildikçe bollaşan eteklere verilen isim... Peplum modelinin eteklere uyarlanmış hali de denilebilir. Trompet etekler için kalem eteklerin biraz daha neşeli ve flörtöz hali de diyebilirim. 1920'lerden ilham alınan trompet etek modelleri 2013-2014 sonbahar/kış modası için yeniden yorumlandı.

90'larda şık olmanın en basit ve kolay yollarından biriydi Sweatshirt giymek... Bu eforsuz şıklık anlayışı 2013-2014 sonbahar/kış sezonunda yeniden trend oldu. Üstelik sezonun Sweatshirt'leri çok şık ve dikkat çekici. Bir çok renk ve desen seçeneği olan bu parçalar hemen her tarza uyum sağlamasıyla da kazakların pabucunu dama atacak gibi görünüyor.

Klasik sivri burun ayakkabılar, muhteşem dönüşlerinin sinyallerini geçen kış vermişlerdi. Ve beklendiği gibi 2013-2014 sonbahar/kış sezonunun önemli trendlerinden biri oldular. Bir kadına en çok yakışan, bacakları olduğundan uzun ve zayıf gösteren, giyene hem şık hem de çekici bir hava veren sivri burun ayakkabılar sezonun trendlerine de uyarak yeniden gündeme geliyorlar.

PVC ya da diğer adıyla vinil ya da rugan parçalar, 2013-2014 sonbahar/kış sezonunun önemli trendleri arasında yer alıyor. Parlak giyim parçalarının yükselişe geçtiği kış sezonunda ıslak görünümlü PVC parçalar da sezonun "must have" parçaları arasına girdi . Moda dünyasında ilk olarak 1963 yılında ünlü moda tasarımcısı Mary Quant tarafından kullanılan PVC, biraz daha iddialı görünmek isteyenler için güzel bir alternatif olacak.

Bol paça (Palazzo) pantolon, 70'li yılların modasından ilham alan şık ve elegan bir parça... Skinny Jean'lerden, dar paçalardan sıkıldıysanız size ilaç gibi gelecek bu modeller, 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunun gözde pantolon modellerinden biri... Tabi ki bol paça pantolonları neyle ve nasıl giyeceğimiz de önemli. Bu pantolon modelini satın alırken önce vücut tipimize dikkat etmek gerekiyor.

Doktor çantalar 2013-2014 sonbahar/kış sezonunun "must have" parçalarından biri. 1900'lü yıllarda doktor, avukat hatta tamircilerin eşyalarını rahatça taşıdıkları için bu model çantaları tercih etmesiyle moda dünyasına giriş yapmış doktor çantalar...  Geçen kıştan beri moda olan doktor çantalar, retro havalarının yanı sıra işlevsel ve kullanışlı olmaları sebebi ile sıkça tercih edilen bir çanta modeli. Zamansız klasik bir çanta modeli olduğu için, bu parçayı gardıroba katmak kesinlikle akıllı bir yatırım olacak.

Saç örgüsü ya da diğer adlarıyla Fisherman Sweater, Cable Knit kazaklar hemen hemen hepimizin dolabında yer almış klasik modellerden... Ancak moda trendleri 2013-2014 sonbahar/kış sezonunda bu güzel kazakları yeniden gündeme getiriyor. Özellikle klasik krem rengi saç örgülü kazakların bu sezon ayrı bir yeri var desek yanlış olmaz. İrlanda'da balıkçıların yıllarca giymesiyle klasikleşmiş bu kazaklar bir çok giyim parçasıyla şahane uyum sağlıyor.

2013-2014 Sonbahar, kış sezonunun en moda renkleri arasında baskın olan bordo, makyajımıza da yansıdı. Dudaklarımızın yeni gözdesi, en moda bordo ruja hoşgeldin diyoruz! Kadının en önemli tamamlayıcı stili olarak görülen makyaj, artık daha da önemli. Bazen mürdüm, bazen kahve tonlarının bordoya karıştığı renkler, kışlık kombinlerimizin tamamlayıcı ögesi.
Bordo Ruj Seçerken
Doğru bordo ya da kırmızı tonu seçmek için önce beğendiğiniz tonu dudağınızın bir kısmında test edin, çünkü sürdüğünüzde bazen tonu dudaklarınızda değişim gösterebilir ama eğer denediğiniz bordo renk herhangi bir değişim göstermiyorsa, işte doğru renginizi buldunuz! Onu hemen alın. :)

Grunge ve Punk gibi akımlar sesli düşünen moda trendlerinin meydana gelmesine sebep oluyor. Üzerinde yazı ve slogan bulunan tişörtlerin yanı sıra kolye, bileklik, yüzük, çanta ve bere gibi aksesuarlar ünlü tasarımcıların koleksiyonlarında yerini aldı. 2013-2014 sonbahar/kış sezonunun dikkat çeken slogan trendi daha uzun süre moda gündeminde kalacak gibi görünüyor.

Kış sezonu geldi mi, sonbaharın kızıl tonlarından etkilenen renk paletleri, genellikle sarı ya da kırmızı tonlarını ön plana çıkarır. Ancak, bu kış kobalt mavi adeta ezber bozuyor. Geçtiğimiz yazın favori renklerinden kobalt mavinin, 2013-2014 sonbahar/kış sezonunun ana renk trendlerinden biri olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bir çok renk ve desenle uyum gösteren kobalt mavi kışın parlak renkler giymekten hoşlananların favorisi olacak.

Her sezon değişen moda trendlerinden şüphesiz jean pantolonlar da etkileniyor. 2013-2014 sonbahar/kış sezonu jean trendlerine baktığımızda yılın retro temalarından etkilenen bir çok modelin var olduğunu görüyoruz. Gardırobumuzun demirbaş parçalarından olan jean pantolonların bu sezon hangi modelleri trend olmuş, dilerseniz hep birlikte inceleyelim...

1950'li ve 60'lı yılların en önemli desenlerinden olan puantiye, 2013-2014 sonbahar/kış sezonunda yeniden moda oluyor. Aslında hemen hemen her sezon kendini yenileyerek ortaya çıkan bu trend, özellikle siyah ve beyaz renklerde klasikleşmiş bir desen olmuş. Bu deseni sevenler için güzel haber: Puantiye desen, bu kış elbiseden ayakkabıya bir çok giyim parçasında yerini alıyor.

Beyaz kış mevsimine, yani doğaya uyarak biz de beyazlara bürünüyoruz. 2013/2014 Sonbahar-Kış trendlerinin zirvesindeki beyaz giyme modası çoğumuzun önyargı ile bakacağı bir eğilim olsa da, sizlerle paylaşacağımız stil ipuçlarından sonra "kış beyazı" modasına olur gözüyle bakacağınıza eminiz. "Kış stilimizde beyaz rengi nasıl kullanacağız" sorusunu cevaplamak için detaylara hep birlikte bakalım!

Eğer klasik botlardan sıkıldıysanız ve farklı bir şeyler arıyorsanız Cut-out botlar size göre olabilir. Cut-Out botlar aslında 2011'den beri gündemde olan bir parça...  Balenciaga'nın Cut-out modeli ile popüler olan bu botlar, bir çok ünlü ismin ve bloggerın favorisiydi. Bu botlara olan ilgi asla azalmadı ve 2013-2014 sonbahar/kış sezonu ile birlikte yükselişe geçen trendlerden biri oldu. Klasik bot anlayışına yeni bir soluk getiren Cutout botlar asi, vamp ve şık bir görünüme sahip...

Rönesans Çağı 16. Yüzyılda bitmiş olabilir ancak moda dünyasındaki Rönesans çağı 2013-2014 Sonbahar-Kış sezonuyla başlıyor. Aslında bu sezonda başladığını söylemek çok da doğru olmaz. Son bir kaç sezondur Barok temasıyla etkilenen moda trendlerinin Rönesans temasıyla devam ettiği görülüyor. Bu sezon Alexander McQueen, Valentino, Dolce &Gabbana, Chloe, Christopher Kane ve Oscar de la Renta'nın işaret ettiği bu tema eğer ihtişamı, altın tonlarını ve desenleri seviyorsanız tam size göre!

Sonbahar mevsimi değişen hava koşullarıyla ne giyeceğimizi şaşırdığımız zaman dilimlerinden biri... Bu dönemi mont ve ceketlerle geçirmek hem şık hem de akıllıca bir seçim. 2013-2014 sonbahar/kış sezonu trendlerinden kolej ceketleri de bu sezon hem şık hem de kullanışlı olmasıyla dikkati çekiyor.

2013-2014 sonbahar-kış sezonunda tasarımcıların gözdesi olan modellerden biri midi eteklerdi. Bileğin bir karış üzerindeki boyuyla mini ve maxi eteklere iyi bir alternatif olan midi etekler, feminen görüntüsüyle romantik stilden hoşlananların favorisi olacak. Yeni koleksiyonlarda özellikle Jil Sander, Tory Burch, Rochas ve Victoria Beckham defilelerinde öne çıkan midi etekler kış stiline şıklık katacak harika bir parça!

Kış sezonu trendleri birbirinden güzel temalardan oluşuyor. 2013-2014 Sonbahar/Kış trendlerinde öne çıkan trendlere göz attığımızda, çoğu temanın bizleri geçmişe doğru zaman yolculuğuna çıkardığını söylemek gerek... "Peki geleceğe yolculuk yok mu?" derseniz, o da var. Bir çok farklı eğilimin aynı anda buluştuğu 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda eminim herkesin çok seveceğini düşündüğümüz bir çok trend var!

2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunun öne çıkan trendlerinden biri de transparan... Bu sezon özellikle transparan elbise ve bluzların dikkat çektiği koleksiyonlarda dantel, transparan kumaşlarla buluşuyor. Buna ek olarak transparan kıyafetlerde yine paneller ve cut-out dekolteler yerini alıyor. Transparan eğiliminin etkilediği moda trendleri şeffaflık trendinin sadece kıyafetlerde değil çanta ve ayakkabı gibi aksesuarlarda da devam edeceğini gösteriyor.

Kadınların iş hayatındaki gücünün altını çizen ve 80'li yıllarda oldukça popüler olan takım elbise (Power Suit) trendi 2013-2014 sonbahar/kış sezonuna hızlı bir giriş yaptı. Tabi ki 80'lerin vatkalarını ve kesimlerini bir tarafa bırakarak. Kadınlar için yeniden tasarlanan takım elbiseler, maskulen bir feminenlik sunuyor.

Evlilik çanları çalıyor. Yakında, en sevdiklerinle, o bembeyaz koridorda yürüyüp; yeni bir hayata merhaba diyeceksin. Bütün ömrün boyunca beklediğin büyülü gün artık çok yakın; peki ya hayallerindeki o kusursuz elbise hazır mı?

Punk ve Rock çağındayız. Müziğin etkilediği moda eğilimlerinden sürekli bahsediyoruz. Bu moda eğilimlerinin vazgeçilmez parçalarından biri, Rock şıklığının olmazsa olmazlarından Biker bot trendinden de bahsetmek gerekiyor. 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunun öne çıkan ayakkabı trendlerinden Biker botlar aslında dört mevsim giyilen, her tarza adapte olacak asi ve şık bir seçenek...

Balıkçı yaka (Dik Yaka) parçaları aslında zamansız ve klasik olarak ele almak gerekiyor. Her kış bizi soğuktan koruyup aynı zamanda stil sahibi gösteren yegane parçalardan biri... Ancak 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda balıkçı yaka parçaların hit trendlerden olduğunu görüyoruz. Derek Lam, Victoria Beckham ve Stella McCartney gibi tasarımcıların koleksiyonlarda sık yer verdiği balıkçı yaka parçalar, sezonun katmanlı giyim trendi için kesinlikle biçilmiş kaftan...

Geçtiğimiz kış sezonunun dikkat çekici trendlerinden olan Oversized mantolar, yükselişini sürdürerek 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunun öne çıkan trendleri arasına girmeyi başardı! Kadın silüetini saklayan ve kış için oldukça rahat bir seçim olacak bu mantoları maskulenliğin kadınsılıkla buluşması olarak adlandırmak yanlış olmaz. Hem rahatlık hem de şıklık vaadeden Oversized manto trendini biraz incelemeye ne dersiniz?

Siyah ve beyazın birlikteliğini yani monokromu eğer seviyorsanız size güzel bir haberimiz var! 2013-2014 Sonbahar/Kış sezonunda siyah ve beyazın yükselişi tüm hızıyla devam edecek. Hatta bu hızın önümüzdeki yaz sezonuna kadar ulaşacağını ve trendleri etkileyeceğini şimdiden söyleyelim.

Pages